Otomotiv

Aksa Enerji, kârını 5 katına çıkardı

Rekorlar, 2022 yarıyıl sonuçlarında da devam ediyor Net Kâr: 404 artışla 2,46 milyar TL Ciro: 290 artışla 18,6 milyar TL FAVÖK: 202 artışla …
Rekorlar, 2022 yarıyıl sonuçlarında da devam ediyor

Net Kâr: 404 artışla 2,46 milyar TL

Ciro: 290 artışla 18,6 milyar TL

FAVÖK: 202 artışla 3,32 milyar TL

Yurt dışı yatırımlarına hız kesmeden devam eden Aksa Enerji, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artırarak 2,46 milyar TL seviyesine yükseltti, satış gelirlerini ise yaklaşık 4 kat artırdı ve yılın ilk 6 ayında 18,6 milyar TL ciro açıkladı.

2022’nin ilk yarıyıl sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklayan Aksa Enerji, yılın ilk yarısında FAVÖK tutarını da 3 kat artırarak 3,32 milyar TL seviyesine taşıdı. Net finansal borcunun FAVÖK’e oranını 1,43 çarpan olarak açıklayan şirket, rekor yatırımlara imza atılan bu süreçte bile sektör ortalamasının oldukça altında seyreden bir borç seviyesinde olduklarının bir kez daha altını çizdi.

Şirketin 2022 yılı ilk yarıyıl genel performansını değerlendiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, yeni dönemde en önemli hedeflerinin Kazakistan’daki yeni projenin sözleşme süreçlerinin tamamlanması olduğunu belirterek konu ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Yurt dışında ve Türkiye’de sürdürülebilir büyüme ve sürdürülebilir kârlılık hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. 2022 yarıyıl finansal sonuçlarımızda yine rekorlara imza atarak hissedarlarımız için değer yaratmayı başarmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2015’ten bugüne kararlı bir biçimde sürdürdüğümüz küresel büyüme vizyonumuzla yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Özellikle Orta Asya’daki yatırımlarımızın ticari faaliyete geçmesinin ardından, üretim portföyümüz ve gelirlerimiz coğrafi anlamda oldukça dengeli biçimde dağılmış oldu. Bu bağlamda bu yılın temmuz ayında Kazakistan’da kazandığımız 240 MW kapasiteli Kyzylorda enerji santrali ihalesinin de tüm Aksa Enerji paydaşları için hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin sözleşme süreçlerini tamamlamak ve hızla kurulum aşamalarını başlatmak, yılın kalan dönemindeki en öncelikli konularımız arasında olacak.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu haberler de ilginizi çekebilir

sanatın klasik noktası

Keşfet