Diğer

15. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri

Facebook’ta paylaş Twitter’da paylaş Pinterest’te paylaş 15. GELENEKSEL ŞİLE YAĞLI GÜREŞLERİ ALTIN KEMER LANSMANI Şile Belediyesi tarafından düzenlenecek 15. Geleneksel Şile Yağlı Güreşler Turnuvası için geri sayım başladı. 19 Ağustos Cuma 14.30 Şile Marina Etkinlik Çayırı’nda gerçekleşecek olan turnuvanın lansmanı dün akşam Tarihi Şile Feneri önünde gerçekleştirildi. “Şile Yağlı Güreşleri’nde Altın Kemer Sahibini Arıyor” Tarihi … okumaya devam et
15. GELENEKSEL ŞİLE YAĞLI GÜREŞLERİ ALTIN KEMER LANSMANI

Şile Belediyesi tarafından düzenlenecek 15. Geleneksel Şile Yağlı Güreşler Turnuvası için geri sayım başladı. 19 Ağustos Cuma 14.30 Şile Marina Etkinlik Çayırı’nda gerçekleşecek olan turnuvanın lansmanı dün akşam Tarihi Şile Feneri önünde gerçekleştirildi.

“Şile Yağlı Güreşleri’nde Altın Kemer Sahibini Arıyor”
Tarihi Şile Feneri önünde gerçekleşen lansmanda, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Başpehlivanlarımız İsmail Koç, Yusufcan Zeybek, Atilla Güzel, Fatih Koyuncu, Mecit Yıldırım, tarihi kostüm tasarımcısı Murat Boncuk ve Güreş Ağası Seyfi Şahin’in katılımlarıyla 15. Geleneksel Şile Yağlı Güreşlerinin ve üst üste 3 sene şampiyon olacak başpehlivana verilecek Altın Kemer’in tanıtımı gerçekleştirildi.

2022 yılında Geleneksel Şile Yağlı Güreşlerine büyük bir heyecan katmaya hazırlanan Şile Belediyesi, 2022 yılından itibaren üç kez üste üste turnuva 1.’si olan başpehlivana altın kemer vereceğini açıkladı. İlk olarak Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başpehlivana verilen altın kemer ritüeli, seneler içerisinde Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen güreş turnuvalarında da verilmeye başlandı. Bu yıldan itibaren Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’nde de verilecek olan altın kemer; altın, gümüş ve bakır alaşımından oluşturuldu ve 2 ayda hazırlandı. Altın kemer üzerinde bulunan Şile Feneri, Şile’nin kültürel ve tarihi mirasını anlatırken; kemer üzerine işlenen Şile Bezi Büyük Yıldız Motifi İstanbul’un ilk coğrafi işaretli ürünü olan Şile Bezini temsil ediyor. Kırkpınar başpehlivanlarının gravürlerinin de yer aldığı altın kemer üzerinde hazırlanan haznelerde ise 600 gram altın alanı bulunuyor.

“Başpehlivanlar Şile’de Er Meydanı’na Çıkıyor.”
Şile Marina Etkinlik Alanı’nda yer alan birbirinden yiğit pehlivanların yer alacağı güreşlere; Mustafa Taş, Ali Gürbüz, Recep Kar, Orhan Okulu, İsmail Koç, Ertuğrul Dağdeviren, Mehmet Yeşil, Osman Aynur, Fatih Atlı, Fatih Koyuncu, Abdullah Güngör, Serhat Gökmen, Yusuf Can Zeybek, Serhat Balcı, Mecit Yıldırım gibi tanınmış güreşçiler katılacak.  Güreş Alanı’nda düzenlenecek olan 15. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’ne 60 başpehlivan katılırken, farklı boylardan 1000’e yakın güreşçi mücadele edecek.

Şile Belediye Başkanı Ocaklı: “Ata Sporu Geleneğimizi Yaşatmaya Devam Edeceğiz.”
Türkiye’nin önde gelen sporcuların ağırlandığı Geleneksel Şile Yağlı Güreşlerinin her yıl daha da büyük bir ilgiyle izlendiğine dikkat çeken Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, sporu ve sporcuyu destekleyecek yatırımlara devam edeceklerini açıkladı.
Başkan Ocaklı, Şile Belediyesi Spor Okulunda 3000’den fazla öğrenci ve 40’a yakın öğretmen ile beraber yaklaşık 24 branşta eğitim verildiğini dile getirdi. Sporu ve sporcuyu desteklediklerini ayrıca ata sporu geleneği olan yağlı güreşlere önem verildiğini açıklayarak bu sporu daha iyi yerlere taşıma gayretinde, geleneğin devam edeceğini belirtti.

 

Kaynak : https://www.sile.bel.tr/guncel/haberler/genel-haberler/15-geleneksel-sile-yagli-guresleri-altin-kemer-lansmani-gerceklestirildi

Bu haberler de ilginizi çekebilir

sanatın klasik noktası

Keşfet