Gündem

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Alacalı’da
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şile ve mahalleleri programı kapsamında, Alacalı Mahallesini de ziyaret etti.

Soylu, beraberinde milletvekili, bakan yardımcısı, danışmanları, Şile kaymakamı ve belediye başkanı olduğu halde; Alacalı halkının sorunlarını dinleyerek notlar aldı ve gereğinin hızla yerine getirileceği hususunda söz verdi. Alacalı Mahallesi muhtarı Ferhat Çağlayan kronikleşen internet ve telefon kopma sorunları ile sık sık yaşanan elektrik kesintisi sorunlarının yanısıra; Alacalı ormanlarında yapılan asimetrik kum ocağı faaliyetlerinin sonucu olarak dere oluşumu süreçlerinde oluşan bozulmalardan söz etti. İlave olarak uzunca zamandır beklemeye alınan 2B uygulaması ile mera alanı tahsisi konularıyla alakalı sürecin bir çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Özellikle sık sık yaşanan elektrik kesintileri ve tek internet servis sağlayıcı olan Türk Telekom alt yapısında yer alan internet hizmeti kopmalarında yaşanan hizmet alamama konusu, maalesef sürdüremez bir hâl almıştır.

Bu konu hakkında Alacalı’da ikamet eden ve haftanın en az 3-4 günü evden home-ofis çalışan, adının açıklanmasını istemeyen, bir mahalleli Agrogenda‘ya şunları kaydetti :

– Yeni fabrikamızın yakın olması sebebiyle Avrupa yakasındaki evimden taşınarak 1 yıldır ikamet ettiğim Alacalı’da çok mutluyum. Son yıllarda aldığım en isabetli kararlardan biri olduğunu ifade etmem gerek, kuşkusuz!.. Ormanı, denizi, doğal ortamı, sakinliği, insanları ve ille de muhteşem kaynak suyu ve havasıyla her bakımdan İstanbul’un içinde, ama sorunlarının dışında güzel bir mahalle; umarım hep böyle kalır. Ancak işim dolayısıyla haftanın en az 3 günü gerekli iş konsantrasyonu, pandemi şartları ve mesafe sebebiyle evde çalışmam icabediyor.

Ortağı olduğum şirketteki iş tanımım gereği iletişim, koordinasyon, sanal pazar yerleri ve dijital işlerin yürütülmesi süreci sorumluluğu benim üzerimde. Takdir edilecek olursa bunun için kesintisiz sağlıklı bir internet altyapısı gerekmekte. Binâanaleyh, günde ortalama 2 adet zoom toplantısı, müdahale edilmesi gereken yazılımsal ve dijital süreçler ile takibi zorunlu mail hareketliliği yanısıra internet pazar yerlerindeki sipariş akışlarının takibi vb. sorumluluklarımın detaylandırılması listenin uzamasına, paragrafınızın kelime sayısını arttırmaktan öte gitmez!

Günün sonunda vaadedilen 16 MegaByt hızın bile sağlanamadığı gibi sık sık kopmalar yaşanarak saatlerce verilmeyen hizmetin, maddi ve manevi faturalarının yanı sıra ay sonu gelen telekom hizmet faturası da stres katsayımızı arttırın bir unsur olarak ortadadır. Her gün defalarca aranan ve maalesef kalıcı sonuç alınamayan telekom çağrı merkezi görüşmelerinin kaybettirdiği zaman ve performans kayıplarını da eklememiz gerek. Telekom açık yüreklilikle bu lokasyonda hizmet veremediğini itiraf ederek gereğini yapmalıdır yada abonelikleri sonlandırmalıdır.
Benzer durumda olan ve evden çalışmak zorunda bulunan komşular adına da bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturularak, covid dönemi dolayısıyla ofislerine gidemeyen mahallelinin dijital çalışma koşullarının iyileştirilmesi hususunda
bakan Süleyman Soylu‘nun gereğini yapacağı ve muhtaramızın konuyu hassasiyetle takip edeceğini umuyorum.

Gerçekleştirilen  programda Alacalı halkı tarafından evlerde hazırlanan yöresel kabaklı börek, kek, çörek, sarma ve pasta ikramlarını gören bakan ve maiyeti, hazırlanan bu ikrama dair memnuniyetlerini esprili bir şekilde dile getirerek mahalleliye samimi olarak teşekkür ettiler.

Akşamın ilerleyen saatlerine kadar süren program, her iki tarafın da hafızasında yer edecek güzel bir hatıra olarak yer aldı.

> Agrogenda|Doğal Gündem 27 Ağustos 2022, Cumartesi
* Video için mahalle camii imamı sayın Nazif Güllü‘ye teşekkür ederiz.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

sanatın klasik noktası

Keşfet