Spor

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TRT Spor’a konuk oldu

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TRT Spor’da yayınlanan Spor Merkezi programında, federasyon olarak Türk futboluna …

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TRT Spor’da yayınlanan Spor Merkezi programında, federasyon olarak Türk futboluna getirdikleri yeniliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Programa telefon bağlantısıyla katılan TFF Başkanı Büyükekşi, Ceyla Büyükuzun ve Erbatur Ergenekon’un sorularını yanıtladı. Büyükekşi’nin sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Süper Lig maçlarında yaşanan tartışmalı pozisyonların her hafta televizyonda yayınlanacak programda MHK yetkilileri tarafından değerlendirileceğini açıkladınız. Bize biraz bu yenilikten bahsedebilir misiniz?




“Biliyorsunuz hakem kararları yıllardan beri tartışılıyor. Merkez Hakem Kurulu haftanın maçları sona erdikten sonra salı akşamları yayıncı kuruluşta, MHK Başkan Yardımcımız Sayın Murat Ilgaz ile TFF eğitimcimiz ve danışmanımız Hugh Dallas ile birlikte haftanın tartışmaları kararlarını değerlendirecekler. Bu programda doğru karar da konuşulacak, yanlış karar da konuşulacak. Böylece futbol severler, güncel FIFA kuralları çerçevesinde bilgilendirilecek ve kamuoyunda yaratılan bilgi kirliliği giderilmiş olacak. Biliyorsunuz göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Türk futbolunu tüm paydaşlarıyla birlikte şeffaflık ve karşılıklı iletişimle yöneteceğimizi söyledik. Bu nedenle üzerinde en çok polemik yapılan konu olan hakem performansı değerlendirmesi üzerine odaklandık. Hakemler tarafından saniyeler içinde belki de saliseler içinde verilen kararlar, farklı farklı programlarda dakikalarca pozisyonu ileri geri alma yönetimiyle inceleniyor, yorumlar yapılıyor. Bunun hakkaniyetli olması, gerçeği tam olarak yansıtması mümkün mü? Bunu kendi kendimize sorduk. Madem ki ekranda hakemlerin kritik kararlarının irdelenmesi gerekiyor, o halde bunu görevde olan yetkili kişiler yapsın, doğruyu yanlışı gerekçeleriyle açıklasın. Bu program sayesinde, Türk futbolunu kaosa sürükleyen ve sürekli polemik konusu olarak kullanılan bir soruna son vermeyi amaçlıyoruz. Tüm futbolseverlerin, hakemlerin performansıyla ilgili en doğru değerlendirmeyi en yetkili isimlerden ve en şeffaf haliyle izlemesini arzu ediyoruz. Bundan herhâlde daha iyisi olamaz. Birçok tartışmayı da bu uygulamayla bitiririz diye düşünüyoruz.”

Hakem camiası konuşamıyor tartışmaları yapılırken siz MHK sözcüsü olarak Murat Ilgaz’ı tanıttınız. Bunun amacı neydi?

“MHK, hakemlerimizin gelişim, eğitimi ve organizasyonu için çalışıyor. Bu çalışmalarla ilgili futbol severleri bilgilendirmek, yanlışları düzeltmek maksadıyla MHK sözcüsü olarak MHK Başkan Yardımcısı Murat Ilgaz’ı görevlendirdik. Aynı şekilde de hakem performanslarının değerlendirileceği televizyon programını da Murat Ilgaz ve hakem eğitmenimiz ve danışmanımız Hugh Dallas her hafta birlikte yapacaklar.

Hakem atamalarıyla ilgili teknolojik yeniliklerden bahsediyorsunuz. Bu değişikliğin yeteri kadar anlaşıldığını düşünüyor musunuz?

“Yıllardan bu yana Türk futbolunda; şu hakemi istemiyorum, bu hakemi istemiyorum. Bazı hakemlere düdük astıralım gibi eski alışkanlıklar var. Neden eski diyorum çünkü geliştirdiğimiz teknolojik atama sistemiyle hakem atamalarında kişi iradesini dışarıda bıraktık. Atamalarla ilgili yaklaşık 40 kadar kriteri yazılımımıza yükledik. Böylece dijital atama yapıyoruz. Hakemin gözlemci puanı, fiziksel ve psikoteknik performansları gibi birçok kriter de göz önüne alınıyor. Bu sistemin sonuçlarını görebilmek için de ilk günden bu yana şunu söylüyoruz; ‘lütfen 14 haftayı bekleyin’. Böylece oluşturulacak data ile hakem atamalarında inşallah bütün tartışmalar sona erecek. Daha güzel günler yaşayacağımızın altını çizdik hep.”

Seminer sırasında yaptığınız hakem atamalarıyla ilgili açıklamanız, Beşiktaş camiasının büyük bir kesiminden tepkiyle karşılandı. Futbol federasyonundan konuyla ilgili açıklama yapıldı ama neler söylemek istersiniz. Bu süreç neden kamuoyuna böyle yansıdı. Aslında sizin burada bakış açınız nedir?

Ben özellikle şunu söylemek istiyorum. Açıklamalarımın muhatabı ne Beşiktaş Kulübü ne de başka bir kulüp. Özellikle de çok sevdiğim, saydığım Ahmet Nur Çebi değil. Bir defa bunun altını çizmek istiyorum. Sizlerin aracılığıyla bir kez daha anlatayım. Biliyorsunuz az önce bahsettik hakem atamalarını, kişisel iradenin tümüyle dışına çıkaran dijital bir sisteme bağladık. Ligin ilk haftasından bu yana eskiden sözel yapılan hakem atamalarını sayısal hale getirdik. Sayısal gözlemci raporları, dijital ortamda sisteme giriliyor ve böylece kişisel müdahalelerden de arındırılmış oluyor. Son derece şeffaf bir şekilde değerlendiriliyor. Yani hakem atamalarımız federasyonda ya da MHK’de bulunan kişilerin inisiyatifleri ile gerçekleşmiyor. Sizlerden de rica ediyorum, lütfen bu durumu izleyicilerimize sık sık hatırlatalım. Eski dönemlerde bazı kişiler takdir haklarını kullanmış olabilir. Bu nedenle kulüpler, medya ve kamuoyunda hala aynı şekilde atama yapıldığını sananlar olabilir. Ama bu bilgi yanlış. Biz bu sistemi daha lig başlamadan değiştirdik. Bu gerçeğin bilinmesini özellikle istirham ediyorum. İki hafta boyunca neredeyse yüz basın mensubuyla görüşmeler yaptım, yemek yedim. Kulüp başkanlarımız ile yöneticilerimiz ile sponsorlarımız ile kısacası Türk futbolunun paydaşı kim varsa hepsiyle konuşuyorum. Onlara da şunu söylüyorum, ‘Lüften çevrenizde kim varsa hakem atamaları konusunda eskiye dair algıların düzeltilmesi için bize yardımcı olun’ diyorum. Ancak maalesef ligin daha iki haftası oynanmış olmasına rağmen tüm yaptığımız çalışmalara ve bunları anlatma çabamıza rağmen hakemlerimizin art niyetli olduklarına dair bir takım açıklamalar ve sistemimize müdahale etme çabaları bizleri son derece üzüyor.

Çok değerli Ahmet Başkanımıza gelirsek; dün konuşma yaptığım MHK eğitim semineri programımızın devamında basın mensubu arkadaşlarımızla yaptığımız soru cevap bölümünde bir soru üzerine, sözlerimin kesinlikle Ahmet başkan ile ilgili olmadığını açık ve net şekilde belirtmiştim. Burada da sizlerin aracılığıyla yeniden bunu ifade etmek istiyorum. Maksadım kimseye özel bir mesaj vermek değil. Bu önemli bir rica tekrar ediyorum. Hakem atamalarını biz kişilerin isteği veya ricasıyla yapmıyoruz. Bu gerçeğin kesin bir şekilde anlaşılması ve artık konuşulmaması gerektiğini düşündüm. Ayrıca Ahmet başkan ile dün gece telefonla görüştük. Açıklamalarımın kendisine yönelik olduğuna dair yaratılan yanlış algıdan dolayı üzgün olduğumu dile getirdim. Çünkü biz futbol ailesi ile el ele vererek, futbolumuzun marka değerini yükseltmek için çalışıyoruz. Futbol Federasyonu olarak bizim için hakemlerimiz, futbolcularımız ne kadar önemliyse kulüplerimiz de başkanlarımız da o kadar değerli ve önemli. Biz kimsenin değersizleştirilmeye çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Burada başarılı olmak için hep beraber sorunların üstesinden gelmek zorundayız. Tabi ki her takım taraftarı her hafta kazanmak ister. Ama işler yolunda gitmeyince ya da şansızlıklar olunca bunun sebebini hakem atamalarına bağlamayalım. Çünkü hakem hataları ve hakem atamaları aynı şey değil, birbirinden farklı. Biri hakemin hatası bir hakemin ataması. Umarım bu konularla ilgili yapmak istediklerimizi ve hassasiyetimizi doğru ifade edebilmişimdir. Çünkü biz netice itibariyle biraz sabır istiyoruz. Bu sabır sonunda bu konuların önümüzdeki günlerde daha iyi olacağını arzu ediyoruz. Sizler de bu konuda bize destek verirseniz inşallah elimizdeki datalar sisteme girdikçe bu konuların daha iyi olacağını düşünüyorum.

Sizinle daha önce bir araya geldiğimiz de hep iletişim konusundan bahsetmiştiniz. Herhâlde bu süreçte yanlış anlaşılmaları ve doğru frekansı sürdürebilmek için en önemli başlık iletişim olmalı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

“Aynen katılıyorum ve iletişime çok önem veriyorum. Biz yeni bir federasyonuz, geçmişten gelen alışkanlıkları değiştirmemiz gerekiyor. Konuşmamda onunla ilgili bir vurgu yapmak istedim. Bu vurguda belki vücut dilimde bir yanlışlık olabilir. Bunun için de eğer yanlış anlaşılmalara sebep verdiysem; kamuoyuna ‘Sürçülisan ettiysek affola’ demek istiyorum.”

Mehmet Büyükekşi ligin 3. hafta maçları öncesinde hakemlerin, tüm takımlara eşit ve güzel yönetim göstereceği performans sergilemesi dileğinde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu haberler de ilginizi çekebilir

sanatın klasik noktası

Keşfet