Dünya

Uzay’da yeni çağ başlıyor

NASA tarafından şimdiye kadar geliştirilen en güçlü araç, 50 yıllık bir aradan sonra insanları tekrar Ay yüzeyine çıkarmayı amaçlıyor. Roketin …

NASA tarafından şimdiye kadar geliştirilen en güçlü araç, 50 yıllık bir aradan sonra insanları tekrar Ay yüzeyine çıkarmayı amaçlıyor. Roketin bugün Türkiye saatiyle 13.30`da Kennedy Uzay Merkezi`nden kalkması planlandı.

Görevi, Orion adlı bir test kapsülünü Dünya`dan uzağa itmek olacak. Bu uzay aracı, Ay`ın etrafında bir tur dönerek Dünya`ya geri dönecek.

Görevde ısı kalkanlarının ne kadar dayanıklı olduğu tespit edilecek. Görevin başarıyla tamamlanmasının ardından Artemis 2 göreviyle, 2024`te insanlı uçuş denenecek ancak bu uçuşta astronotlar Ay yüzeyine inmeyecek.
2025 yılında ise Artemis 3 görevi başlayacak ve insanlar Ay`a yeniden ayak basacak. NASA astronotu Randy Bresnik, “Bu Artemis 1 uçuşuyla Artemis 2 mürettebatlı görevi için nelerin riskli olabileceğini belirleyeceğiz” dedi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

sanatın klasik noktası

Keşfet

post-image
Gündem

#maraşdepremi

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest'te paylaş İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle ilgili “Deprem Doğu Anadolu Fayı’ndaki...
devamını oku